Táborok
Akkor is mehetek a táborba, ha nincs még tapasztalatom a mozgássérült emberekkel?
- Igen! Ha kedved tartja, gyere - sőt, épp itt az ideje! Sokan vannak a táborban, akik korábban nem találkoztak még soha mozgásérült emberekkel, sőt talán kicsit tartottak is tőlük. Ez nem probléma, de ha megismered őket, hamar rájössz, hogy a mozgássérült emberek ugyanolyan emberek, mint mi (nem mozgássérültek). Ráadásul azáltal, hogy kicsit más szemszögből látják a világot, másként élnek meg bizonyos élethelyzeteket, nagyon sok mindent tanulhatunk tőlük!
Hány év a táborban való részvétel alsó és felső korhatára?
- 0-120+ év. A legtöbb táborunkban a résztvevők életkora változó, a gyereketektől kezdve a diákok és középkorúakon át egészen az időskorú generációig megtalálhatók emberek a táborokban. Mivel rengeteg fajta feladat és lehetőség van egy tábor mindennapjaiban ezért életkortól függetlenül mindenki meg szokta találni, a számára ideális feladatokat, tevékenységeket, programokat. Minél több félék vagyunk annál színesebb és gazdagabb lesz a tábor. Természetesen igyekszünk odafigyelni és tekintettel lenni mindenki személyes igényeire és életritmusára.
Szükségem van valamilyen speciális tudásra, képzettségre a táborokban való részvételhez?
- Nem, a táborozók nagy többségének nincs ilyen képzettsége. Egyedül nyitottságra van szükséged, és arra, hogy saját magad add hozzá a tábor közösségéhez. Egy táborba mindenki azt hozza magával, amije van! Van, aki szívesen meghallgat másokat, van, aki pillanatok alatt jókedvre deríti a környezetét, van, aki izgalmas társasjátékokat hoz, van, aki zenél, énekel, fényképez, autót vezet vagy tolókocsit szerel, verseket ír, szeret rendet tartani vagy mosogatni stb...
Egy dolog fontos: őszintén szólni, ha valami miatt elfáradtál, vagy olyan helyzet, feladat elé kerültél, ami túl soknak, vagy túl nehéznek tűnik számodra!
Akkor is jöhetek táborba, ha nem vagyok evangélikus vagy egyáltalán nem is vagyok vallásos?
- Gyere, Isten hozott! Mindenkinek tiszteletben tartjuk a vallásos meggyőződését (illetve annak hiányát). Ugyanakkor mindenkitől elvárjuk, hogy tartsa tiszteletben a többiekét, illetve a tábor szokásait, szabályait e téren is.
Miért kell a segítőknek is fizetni a táboraitokért?
- A Mevisz-Bárka egyik alapvető elve, hogy nem „táboroztatjuk” a mozgássérült embereket, hanem „együtt táborozunk„ mozgássérült barátainkkal. Ez abban is megnyilvánul, hogy egyformán kivesszük a részünket az anyagi terhekből is, egyelőek vagyunk ebben a tekintetben. Illetve fontos célunk, hogy tábori élet, a programok ugyanúgy örömet, feltöltődést jelentsenek a segítőknek, mint a segítetteknek. A tábordíj ezeknek a programoknak az árát, valamint a szállás és az étkezések költségeit tartalmazza. A legtöbb mozgássérült ember sokkal nehezebb anyagi körülmények közül jön, mint a segítők. Ezért szükségük van arra, hogy a közös anyagi teherviseléssel is segítsük a tábor létrejöttét. A táborozásra befizetett részvételi díjról tudunk számlát adni.
- Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy csak anyagi okok miatt senki ne maradjon távol! Ha terhet jelent a tábordíj befizetése, tudunk támogatást nyújtani. Ez ügyben keresd a táborvezetőket!
- A tábordíj befizetése alól mentesülnek a kötelező közösségi szolgálatukat teljesítő középiskolás diákok.
Be kell lépnem a Meviszbe, ahhoz hogy táborba jöhessek?
Hogyan tudok táborba / tábortalálkozóra jelentkezni?
- A jelentkezési időszakban megtalálhatod a honlapon a táborok időpontját, illetve a jelentkezési lapokat. Ha tábortalálkozóra szeretnél jönni, keresd a tábor szervezőjét, illetve ha nincs meg az elérhetősége, akkor írj a mevisz@mevisz.hu e-mailcímre.
Melyik táborba mehetek a sok közül?
- Első körben abba, amelyikbe jelentkezel. Ez egyrészt attól függ, számodra melyik tábor időpontja és helyszíne a legkedvezőbb, másrészt attól, hány segítő és mozgássérült táborozó jelentkezett az adott táborba. Ha olyan táborba jelentkezel, ami már megtelt, akkor a megadott elérhetőségeden személyesen megkeresünk és felajánlunk más lehetőségeket.
Hogyan történik az utazás a táborba?
- Azoknak, akik nem tudnak, önerőből eljutni a tábor helyszínére biztosítunk segítséget. Általában közös utazunk a Mevisz kisbuszokkal, saját autókkal, vagy vonattal. A konkrét információért keresd az adott tábor táborvezetőjét néhány nappal az indulás előtt.
Mozgássérültek
- Mit csináljak, ha nem értem egy mozgássérült ember beszédét?
- Kérdezd meg nyugodtan többször is, mit mondott, nem fog megharagudni! Ha kilátástalan a helyzet, hívj oda mást is, hátha tud segíteni. Az egyetlen, ami fontos, hogy ne tégy úgy, mintha értenéd! Ez bosszantó, és elkeserítő érzés lehet annak, aki közölni szeretne veled valamit.
- Mit csináljak, ha nem tudom, hogyan kell segítenem az adott helyzetben?
- Kérdezd meg attól, akinek segítenél. A mozgássérült emberek általában szívesen elmondják, hogy hogyan tudsz te nekik segíteni és ők tudják ebben a helyzetben a legpontosabb útmutatást adni. Ha úgy érzed, hogy ti ketten (a mozgássérülttel) nem tudtok vagy mertek megbirkózni a helyzettel, szólj vagy szóljatok egy régebbi táborosnak, hogy segítsen. De ne aggódj, senki nem születik profi segítőnek, nem történik semmi baj ha hibákat követsz el.
- A mozgássérültek mind értelmi fogyatékosok?
- Nem. Sokuknak csak a mozgásszerveik vagy mozgató szervrendszereik sérültek, értelmileg teljesen épek.
- Melyik kifejezést használjam: mozgássérült/mozgáskorlátozott/ fogyatékos/fogyatékkal élő?
- Írásban, hivatalos, formális szövegben a mozgássérült ember/mozgáskorlátozott ember kifejezések a javasoltak. Élő szóban a kontextus határozza meg. Ha a kontextusból, szövegkörnyezetből az derül ki, hogy tisztelettel gondolsz az adott személyre, akiről beszélsz, valószínűleg senkit nem fogsz megbántani.
- Mennyi fizikai megterheléssel jár a segítség a táborokban?
- A segítésnek csak kis része igényel komoly fizikai erőfeszítést, de senkinek nem kell többet vállalnia, mint amennyit bír. Fontos, hogy tisztában légy a saját határaiddal! Ahhoz, hogy a táborba gyere, már az is elég, hogy az etetésben, kocsik tolásában segíteni tudsz vagy ha néha szánsz arra egy kis időt, hogy valakivel egy kedves szót válts. Ezek is komoly és fontos segítségek!
Mevisz
Milyen programok vannak a táborokon és a tábortalálkozón kívül?
- Bárka-karácsony: decemberben egy hétvégi napon összegyűlünk, és beszélgetünk, kézműveskedünk, ebédelünk, áhítaton veszünk részt, stb.
- Passió-körút: egy - változó összetételű, de mozgássérültekből és segítőkből nagyjából fele-fele arányban álló - kis csapat 2003 óta minden évben előadja Krisztus szenvedéstörténetét különböző településeken
- Egyéb programok: színház, mozi, piknik, közös seta, közös szülinapozás stb.. Ezek gyakran teljesen spontán módon jönnek létre. A táborosok megbeszélik egymás között, hogy milyen jó lenne csinálni valamit közösen, majd megvalósítják.
- Vannak végül az elnökségi ülések és a közgyűlések: ezek elsőre nagyon száraz és unalmas programnak tűnnek, de ezek nélkül a többi rendezvény sem létezhetne.
Mit jelent a Mevisz-tagság?
- Mindenek előtt erkölcsi támogatásnak tekintjük, ha belépsz a Meviszbe. Köszönjük, ha ilyen módon a "nevedet adod" a Mevisz tevékenységéhez, mert például pályázatoknál előnyt jelenthet a minél nagyobb tagság.
Névlegesen évi 1000-2000 forint a tagdíj, a rendes tagok szavazhatnak az éves közgyűlésen. Ha a Mevisz mindenféle rendű és rangú tagjait illető jogok és kötelességek pontos megfogalmazása érdekel, azt megtalálod az Alapszabály VIII-XII. pontjaiban.
Mindevvel együtt fontos leszögezni: bármelyik programunkon való részvétel tekintetében tökéletesen lényegtelen, hogy ki tag és ki nem az.
Hogy léphetek be a Meviszbe?
- Tábor folyamán keresd táborvezetődet. Táboron kívül írj az iroda e-mail címére, vagy hívd fel telefonon. Szeretettel látunk a Mevisz tagjai között - bár ez nem feltétele a táborokon, programokon való részvételnek!
Hogyan értesülhetek a Mevisz programjairól?
- Tervezett programjainkat a honlap nyitóoldalán (a hírek között), és a naptár-rovatban találhatod meg, illetve facebook oldalunkon is ki szoktuk írni. De felhívhatod az irodát is, vagy érdeklődhetsz emailben.